Starostowie Dożynek Powiatowych 2017

Archiwum » 2017 » Starostowie Dożynek Powiatowych 2017

Tegoroczne XVII Dożynki Powiatu Miechowskiego są przygotowywane przy współpracy z Gminą Kozłów. Odbędą się u schyłku wakacji, w niedzielę 27 sierpnia przy Gminnym Zespole Szkół w Kozłowie.  Obowiązki powiatowych starostów dożynkowych będą pełnili: Marta Oczkowicz z Boczkowic w gm. Książ Wielki i Kazimierz Wącławski z Bogdanowa w gm. Kozłów. Starosta reprezentuje współorganizatora imprezy Gminę Kozłów, zaś starościna przyszłorocznego partnera Powiatu Miechowskiego przy organizacji dożynek w 2018r.

Para starostów dożynkowych spotkała się ze starostą Marianem Gamratem, gospodarzem powiatowego święta plonów. Rozmawiano o programie imprezy i roli starostów w obrzędowej części święta. To właśnie p. Marta i p. Kazimierz złożą w kościele w Kozłowie do poświęcenia bochen dożynkowy – symbol tegorocznego trudu rolników ziemi miechowskiej, a następnie wręczą go staroście do sprawiedliwego podziału pomiędzy uczestników dożynek.

Marta Oczkowicz z mężem Pawłem prowadzi 20 ha gospodarstwo (zboże, ziemniaki, hodowla bydła opasowego). Ma dwóch synów. Działa aktywnie w KGW w Książu Małym. Przez lata z mężem występowała w zespole folklorystycznym ,,Książowiacy”. Znana jest z bardzo dobrych wypieków cukierniczych. Czytelnictwo to jej sposób na spędzanie wolnego czasu. Natomiast Kazimierz Wącławski z żoną Anetą prowadzi 30 ha gospodarstwo (zboże, ziemniaki, hodowla tuczników w cyklu zamkniętym). Ma jednego syna. Tegoroczni starostwie dożynek powiatowych w Kozłowie będą pełnili obrzędowe obowiązki po raz pierwszy.